160839-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Ramavtal 2021 Entreprenad BYGG Område Skaraborg
Referensnummer: FAST 2020-00465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser fortlöpande entreprenader i det dagliga arbetet som omfattar underhålls och om/tillbyggnadsarbeten samt för den löpande driften och gäller för samtliga verksamheter inom Västra Götalandsregionen, Område Skaraborg avseende entreprenad BYGG.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261300 Plåtslageri och uppförande av stuprännor, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45421146 Montering av undertak, 45431000 Golv- och plattläggning, 45440000 Målning och glassättning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen