160852-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Johannes större tekniskt underhåll del 1 & 2
Referensnummer: 3485/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens fastighetsverk (SFV) genomför upphandling av kontorsombyggnad, teknisk underhåll av Kv. Johannes större och bjuder härmed in till ansökan om att få delta i upphandlingen.
Byggnaden används som kontor- och möteslokaler. Projekt omfattar husdel 1 och 2 med BTA om ca 5800 m2. Omfattningen är bl.a. upprusning av befintliga lokaler, tillgänglighetsanpassning, viss rumslig utökning, ytskiktsrenovering, installationer - el, vvs och ventilation, fönsterrenovering och utvändiga markiser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45421000 Snickeriarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen