160912-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Ekerö: Städning och renhållning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: KSUH21/29
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekerö kommun avser att upphandla städtjänster för kommunens verksamheter så som skolor, förskolor, daglig verksamhet och kontor m.m.
Upphandlingen är uppdelad i två (2) separata geografiska områden:
1.      Ekerö (inklusive Munsö och Adelsö)
2.      Färingsö (inklusive Lovö)
Avtal avses att tecknas med en (1) leverantör per område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 56 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde Ekerö
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor, 90919200 Kontorsstädning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde Färingsö
Del nr: 2