160921-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Tilläggsupphandling Radiofarmaka 2025 SLL453 (inkl. MT-produkt mikrosfärer)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTilläggsupphandling Radiofarmaka 2025 SLL453 (inkl. MT-produkt mikrosfärer)
BeskrivningDenna upphandling omfattar leverans av Radiofarmaka samt MT-produkt (mikrosfärer) samt tillhörande kringtjänster. Efterfrågat sortiment framgår av Bilaga 2 Artikelspecifikation. Upphandlingens omfattning framgår i detalj av samtliga upphandlingsdokument.
Intern identifierareFSN 2024-0363
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 09343000 Radioaktivt material, 09344000 Radioisotoper, 33100000 Medicinsk utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
Optioner
Beskrivning av alternativenDen avtalstid som gäller är följande: Ordinarie Avtalstid löper från och med från och med Parternas undertecknande till och med 2026-04-30. Därutöver har Beställaren möjlighet att förlänga Avtalet, helt eller delvis, med upp till ett (1) år.