160929-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster 2017.
Referensnummer: Ks 259/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av bevakningstjänster i form av väktare med eller utan bil.
Inbjudan till anbudsgivning:
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på bevakningstjänster. Avtalet omfattar Örebro kommun samt Futurum Fastigheter i Örebro AB, Örebroporten Fastigheter AB och Västerporten Fastigheter i Örebro AB. Avtalet gäller 1.10.2017 – 30.9.2019 med möjlighet för upphandlande myndigheter till förlängning upp till två gånger 12 månader. Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande avtal på bevakningstjänster. Avtalet omfattar Örebro kommun samt Futurum Fastigheter i Örebro AB, Örebroporten Fastigheter AB och Västerporten Fastigheter i Örebro AB. Avtalet gäller 1.10.2017 – 30.9.2019 med möjlighet för upphandlande myndigheter till förlängning upp till 2 gånger 12 månader. Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Upphandlande myndigheter:
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är:
Organisationsnummer, Upphandlande myndigheter:
55 67 36 – 62 15 Futurum Fastigheter i Örebro AB ,
21 20 00 – 19 67 Örebro kommun,
55 61 67 – 82 76 Örebroporten Fastigheter AB,
55 60 04 – 82 32 Västerporten Fastigheter i Örebro AB.
Allmän orientering – Örebro kommun:
Örebro kommun har drygt 140 000 invånare och är befolkningsmässigt Sveriges sjunde största kommun. Kommunen är under kommunstyrelsen organiserad med 3 övergripande programnämnder och 21 förvaltningar. Antal sysselsatta med lön i kommunen uppgår till ca 11 000 personer. Kommunens omsättning uppgick till ca 8 500 000 000 SEK år 2015. Örebro kommun har lokaler och arbetsplatser inom vitt skilda områden med olika utformning och storlek för att kunna tillgodose de olika verksamheternas behov. Många av lokalerna drabbas av skador förorsakade genom inbrott men även annan typ av skador uppkommer som det är värdefullt att kunna få bevakade. Örebro kommun och bolagen är var för sig upphandlande myndigheter och fattar därmed beslut och tecknar sina egna avtal.
Ytterligare upplysningar om Örebro kommun finns att läsa på www.orebro.se
Allmän orientering – Futurum Fastigheter i Örebro AB:
Futurum är ett helägt kommunalt fastighetsbolag som äger och förvaltar skolor, förskolor, gymnasieskolor.
Allmän orientering – Örebroporten Fastigheter AB:
Örebroporten fastigheter AB, är ett helägt kommunalt fastighetsbolag, som äger och förvaltar gymnasieskolor, vårdboende, skolor, förskolor, kommersiella fastigheter, industrifastigheter och idrottsanläggningar.
Upphandlingsobjekt:
Denna upphandling avser primärt leverans av bevakningstjänster i form av väktare med och utan bil. De upphandlande myndigheternas behov av tjänster kommer att variera under avtalstiden. Vid avtalsstart utgörs behovet av ca 2 000 bevakningstimmar/månad, vilket blir ca 24 000 timmar per år. Av dessa timmar kommer fördelningen av bevakningstiden se ut enligt bilaga Beställning av bevakning 24.1.2017.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i dessa upphandlingsdokument (inklusive bilagor).
Anbudstidens utgång:
Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas. Observera att TendSign support har öppet vardagar 7:00-17:00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16:30.
Anbud ska vara Örebro kommun upphandlings- och uppföljningsavdelningen tillhanda senast 31.5.2017.