160937-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Informationssystem och servrar – Servrar och lagring samt närliggande produkter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelServrar och lagring samt närliggande produkter
BeskrivningUpphandling FM2022-24758 omfattar Försvarsmaktens behov avseende köp av x86 servrar, lagringsmedier samt närliggande produkter och tjänster. Försvarsmakten avser med denna upphandling att teckna ramavtal med en (1) leverantör för att tillgodose behovet. Försvarets materielverk (FMV) utvecklar och levererar materiel och system till Försvarsmakten och kommer ha rätt att utnyttja avtalet. Samtliga rättigheter och skyldigheter som avtalet ger kommer även gälla FMV.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48800000 Informationssystem och servrar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97123:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48820000 Servrar