16094-2022 - ResultatSverige-Växjö: Inspektion av ventilationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsarbeten och OVK
Referensnummer: 2021-00522
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315410 Inspektion av ventilationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser årsupphandling av ventilationsarbeten och OVK inom beställarens fastigheter.
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 9000 lägenheter varav ca 2 100 studentlägenheter och ca 56 000 m2 lokaler.
Ventilationen består av centralaggregat med FTX, lägenhetsvisa FTX-aggregat, lägenheter med självdrag och resterande utgörs av mekanisk frånluft.
AFB.12 Upphandlingsförfarande vid offentlig upphandling
Entreprenaden upphandlas med öppet förfarande.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med tre (3) entreprenörer som rangordnas.För arbeten som beräknas överstiga 250 000 SEK (exklusive moms) kommer förnyad konkurrensutsättning att tillämpas. Detta sker genom skriftlig förfrågan till samtliga antagna entreprenörer.Beställaren förbehåller sig rätten att göra separata upphandlingar på öppna marknaden vid större sammanhängande arbeten.
Entreprenadform
Utförandeentreprenad.
Årsentreprenad i form av avrop inom ramen för upprättat avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50512000 Reparation och underhåll av ventiler, 71632100 Ventilkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har ett fastighetsbestånd som omfattar ca 9000 lägenheter varav ca 2 100 studentlägenheter och ca 56 000 m2 lokaler. Omfattningen kan förändras både genom nybyggnation samt försäljning av fastigheter och inga garantier lämnas på omfattningen.
AFB.13 Entreprenadform
AFC.1 Omfattning
Årsavtalet omfattar OVK, underhåll, reparationer och service inom beställarens fastighetsbestånd.
Beställaren godkänner ej extern besiktningsman i OVK.
Förfarande
Upphandlingen genomförs med öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (2016:1145).
Avtalsform
Avsikten med upphandlingen är att ingå ett ramavtal enligt LOU 7 kap.