160944-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Konsulttjänster för bullerkontroll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter - bullerutredningar
Referensnummer: SBN.23.271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums kommun inbjuder till upphandling av ramavtal för tekniska konsulttjänster, buller och vibrationsutredningar tecknas för att avropas succesivt under ramavtalsperioden vid behov. Ramavtalstiden är från och med 2023-07-01 t.o.m. 2027-06-31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser konsulttjänster inom bullerutredningar.
Utredning, beräkning, mätning, inventering, analys, bedömningar, rådgivning och åtgärdsförslag av buller och vibrationer avseende väg- och järnvägstrafik mm ("buller utvändigt") samt av vibrationer och av ljudnivå i befintliga lokaler.
AUA.21 Översiktlig information om objektet
Ramavtal för tekniska konsulttjänster, buller och vibrationsutredningar tecknas för att avropas succesivt under ramavtalsperioden vid behov. Ramavtalstiden är från och med 2023-07-01 t.o.m. 2027-06-31.
Ramavtal tecknas med minst tre (3) ramavtalskonsulter, förutsatt att så många anbud inkommer och att inkomna anbud uppfyller denna upphandlings ställda krav.
Ramavtalet syftar till att komplettera beställarnas egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna samt att beställare kan ha valt att avropa övergripande projektledare som kan ha delar av dessa uppgifter i sitt uppdrag. Det innebär att beställare vid ändrade ekonomiska, politiska eller andra förutsättningar kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi alternativt upphandla separat.
Beställare förbehåller sig rätten att annonsera separata projekt vid behov. Beställarna förbehåller sig rätten att, även efter det att enskilt projekt har avropats, ändra angivna timtal för projektets genomförande eller helt avbryta påbörjad konsulttjänst, om ändrade politiska beslut tas.