2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tunga lastbilar med påbyggnader 2026
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal på tunga fordon med olika påbyggnader för avfallshantering. Avrop kommer att ske genom förnyad konkurrensutsättning. OBS! Upphandlingen är Öppet påskyndat Förfarande LOU. Annonseringstid är 15 dagar.
Intern identifierare: 2026/44
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Försenad upphandling skulle orsaka stora problem och kostnader för SRV som är kopplat till FNI (Fastighetsnära insamling). Brådskan beror inte på SRV:s egen planering, utan orsakat av externa omständigheter utom SRV:s kontroll.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144510 Fordon för avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 34144500 Fordon för avfall och avloppsvatten, 34144512 Sopbilar med komprimator
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Tunga lastbilar med påbyggnader 2026