2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontrakt avseende FM-tjänster
Beskrivning: Statens Fastighetsverk avser att upphandla 12st FM-tjänster som är indelade i abonnemang, tilläggsabonnemang och avrop. Abonnemangstjänster definieras som återkommande FM-tjänster som levereras till utvalda adresser och är en del av ett abonnemang. 1 Lokalvård 2 Kontorsmaterial 3 Reception 4 Växel 5 Vaktmästeri 6 Konferensservice 7 Avfallshantering 8 Växter 9 Kaffe- och dryckesautomater samt tillbehör 10 Vatten 11 Frukt 12 Catering Se förfrågningsunderlaget för detaljer
Intern identifierare: 0595/24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 03121200 Snittblommor, 03131000 Dryckesväxter, 03131100 Kaffebönor, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03451000 Växter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15980000 Alkoholfria drycker, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 42968000 Automater, 42968100 Dryckesautomater, 55500000 Matsalstjänster och catering, 64122000 Internpost, 64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster, 79500000 Kontorshjälp, 79992000 Receptionstjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90900000 Städning och renhållning, 98341140 Vaktmästartjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000