Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Medicinskt indicerad abstinensbehandling
Referensnummer: RS 2022/1614
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85100000 Hälsovårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg har för avsikt att teckna avtal med flera Leverantörer för leverans av medicinsk indicerad abstinensbehandling. Syftet med upphandlingen är att tillförsäkra Regionen i samverkan med socialtjänsten en extern resurs att hänvisa till för abstinensbehandling i slutenvård när öppenvårdens resurser i primärvård och socialtjänst inte är tillräcklig.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen