161099-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Socialt arbete
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvård av extern utförare i form av skolgång och behandlingsinsatser för ungdomar.
Referensnummer: 18/131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85310000 Socialt arbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet att bromsa en accelererande destruktiv utveckling på individplan för ungdomar (12-19 år) och därmed undvika en institutionsplacering.
Upphandlingen avser behandlingsdelen men även skoldelen bedöms då det ingår i en helhetslösning.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Öppenvård av extern utförare i form av skolgång och behandlingsinsatser för ungdomar.
Omfattning
Tjänsten avser ungdomar mellan 12 och 19 år med hög skolfrånvaro och en psykosocial problematik.
Verksamheten ska vid behov kunna erbjuda en individuell helhetslösning i hemmet och i skolan med inkluderade behandlingsinsatser.
Tjänsten avser behandlingsdelen men skolverksamhet ska även erbjudas och bedöms i upphandlingen då tjänsten avser en helhetslösning.
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80340000 Speciella undervisningstjänster, 80410000 Diverse skoltjänster, 85311300 Barn- och ungdomsomsorg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen