161109-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggning av luftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad av 145 kV ledning VL1 S1-S2 Kil-Munkfors
Referensnummer: UH-2021-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232210 Anläggning av luftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnad av 145 kV (konstruktionsspänning) luftledning VL1 S1-S2 mellan Kil och Munkfors i Värmlands län samt rasering av befintlig ledning.
Ny ledning byggs med stålstolpar fackverk, faslina 1x3x 910 mm2, opto installation ingår.
Totalt ska c:a 36 km ny ledning byggas och c:a 43 km befintlig ledning ska raseras.
Anläggningen ska vara färdig för drift Q3-2023. Exakta tider kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232210 Anläggning av luftledningar, 45111300 Demonteringsarbeten, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen