Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bygglovskonsult för handläggning av bygglov samt byggnadsinspektion
Referensnummer: UH-2021-619
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun, Stadbyggnadkontoret söker konsulter för hantering av bygglov, marklov, rivningslov och byggnadsinspektion.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315000 Byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarens behov av bygglovskonsult under de kommande åren. Byggavdelningen på Sundsvalls kommun har behov av att till och från ta in en bygglovskonsult för att arbeta av toppar i ärendevolymer.
Uppdraget innebär löpande handläggning av bygglov, bygglovsinspektion samt rådgivning. Uppdraget utförs utifrån plan- och bygglagen, gällande detaljplaner och översiktsplan m.m.
Uppskattad volym är 5000 timmar över avtalsperioden.