Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://upphandling.polisen.se/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Foder och strö
Referensnummer: 965-A314.215/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03114000 Halm och foderväxter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal på fyra (4) år som ska tillgodose behovet av grovfoder, kraftfoder samt strö i form av spån, träpellets och halm för Polismyndighetens rytterier i Stockholm, Göteborg och Malmö.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03114000 Halm och foderväxter, 03114200 Foderväxter, 03417100 Sågspån, 15700000 Djurfoder, 15710000 Tillagat djurfoder för bruksdjur och övriga djur, 15712000 Torrfoder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen