161163-2022 - ResultatSverige-Kalmar: Bilbesiktning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fordonsbesiktning 2022
Referensnummer: 2022-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71631200 Bilbesiktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kontrollbesiktningar och efterkontroller av både lätta och tunga fordon åt Kalmar kommun och Kalmar kommunbolag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar kommun org.nr 212000-0746 med Kalmar Brandkår (699076-3622, 69-nummer i Vägtrafikregistret som undernummer till Kalmar kommuns organisationsnummer) och dess bolag Kalmar Vatten AB org.nr 556481-7509, och Kalmar Öland Airport, org.nr 556715-8117 samt Kalmarsunds Gymnasieförbund 832401-6453 ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Upphandlare: Zeljko Starcevic
tfn: 0480-45 05 06
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Avtalsform
Ramavtal, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.