161242-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avrop AKT2 Regionaltåg
Referensnummer: ABT-20210-6001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
AB Transitio har genom avrop från ett ramavtal (dnr 12/3), ingånget 2014, genomfört en upphandling av tågfordon för regional tågtrafik, inklusive option för fler tåg samt till tågfordon anslutande varor och tjänster. Avropet omfattar 28 tågfordon, med option för maximalt ytterligare 26 tågfordon. Leverans av tågfordonen är planerad att börja i slutet av år 2023.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avrop AKT Regionaltåg (”Upphandlingen”) är ett avrop från ett ramavtal (dnr 12/3) som 2014 tecknades mellan AB Transitio och tre leverantörer av tågfordon, Ramavtal avseende leverans av regionaltåg (”Ramavtalet”). Två leverantörer som ingått Ramavtalet har bjudits in att delta i Upphandlingen. Syftet med Upphandlingen är att teckna ett Avropsavtal med en leverantör avseende leverans av tågfordon med tillhörande utrustning och tjänster. Omfattningen av avropet har fastställts utifrån ett aktuellt behovsstyrt verksamhetsperspektiv hos Beställaren. Fordonen kommer främst att användas i den framtida regionala tågtrafiken i Jönköpings, Kalmars, Kronobergs samt Blekinge län. Upphandlingen omfattar en grundbeställning av 28 fordon, optioner på ytterligare upp till 26 fordon samt funktionsoptioner.