161271-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Behandling eller återställning av förorenad jord
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bädd/Bottenaska/Bioaska Hantering, Transport och Behandling
Referensnummer: 1004281404
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord
II.1.4.
Kort beskrivning
Hantering, borttransport samt behandling av restprodukt från Vattenfall Heats kraftvärmeverk i Nyköping, Jordbro samt Motala.
Bädd/Botten/Bioaska är en restprodukt från förbränningen vid Vattenfall Heats anläggningar. Askan måste transporteras till en anläggning som behandlar restprodukten enligt aktuellt regelverk. Årligen hanteras cirka 4.100 ton(10 01 15) i Nyköping och 3.000 ton (10 01 15) i Jordbro samt som option 1.900 ton (10 01 01) i Motala.
Möjlighet kommer att finnas att lämna anbud på hantering/transport respektive behandling av materialet där grunden är att återanvända det till konstruktionsmaterial med målsättningen är att hitta andra användningsområden som ger ett högre värde och en bättre hållbarhet.
Anbud kan lämnas på valfri huvuddel eller på samtliga delar
Planen är att teckna ramavtal på fem år som börjar gälla 1.7.2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Huvuddel 1 Nyköping: Mottagning/behandling bäddaska/bottenaska
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90732300 Behandling eller återställning av förorenad jord, 45236000 Markanläggning, 60100000 Vägtransporter, 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90700000 Miljötjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Huvuddel 2 Jordbro: Mottagning/behandling bäddaska/bottenaska
Del nr: 2
Huvuddel 3 Hantering/Transport av bäddaska/bottenaska från Nyköping.
Del nr: 3
Huvuddel 4 Hantering/Transport av bäddaska/bottenaska från Jordbro.
Del nr: 4