161283-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skrivpapper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorspapper och specialpapper
Referensnummer: C 2019-2102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30197620 Skrivpapper
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers tekniska högskola välkomnar leverantörer att lämna anbud på högskolans upphandling av ramavtal för kontorspapper och specialpapper.
Upphandlingen är delad mellan följande anbudsområden;
1. Kontorspapper
2. Specialpapper
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) leverantörer för respektive område. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett av områdena eller båda.
Anbudsutvärdering och kontraktstilldelning sker per anbudsområde.
Om upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för:
Kontorspapper
Specialpapper
Ramavtal kommer att tecknas med högst tre (3) leverantörer för vardera område.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett av områdena eller båda. Anbudsutvärdering och kontraktstilldelning sker per anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
22990000 Tidningspapper, handgjort papper, annat papper och annan papp, obelagda och obestrukna, av sådana slag som används för skrivning, tryckning eller annat grafiskt ändamål, 30197600 Förädlat papper och kartong, 30197630 Tryckpapper
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen