161318-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Trollhättan: Renoveringsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering Hus R och T Magnus Åbergsgymnasiet
Referensnummer: 19/19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
En stor del av Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan skall renoveras etappvis. Arbetena kommer att utföras i tre huvuddelar och verksamheten flyttar in allt eftersom man färdigställer. Renoveringen omfattar installationssystem och nya rumsbildningar för att möta framtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231110 Rörläggningsarbete, 45236000 Markanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen