161318-2021 - ResultatSverige-Falun: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av pellets och flis med sidotippande lastbil med släp
Referensnummer: FEV20/0306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar transport med sidotippande lastbil med släp till beställarens kunder och egna pannor.
Transport av flis innebär huvudsakligen ett försörjningsansvar till beställarens I13-pannor där leverantören åtar sig att alltid transportera dit flis i den omfattning pannorna kräver utifrån en kamera i bränsledepån. Flis går även i liten omfattning till kunder.
Transport av pellets sker huvudsakligen till kunder.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen