Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VS-arbeten, avhjälpande underhåll
Referensnummer: Dnr: 2022/1211
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för avrop och omfattar avhjälpande underhåll i såväl allmänna utrymmen som i lokaler och lägenheter.
Uppdrag kommer att avropas vid behov. Beställaren garanterar inga volymer eller uppdrag under ramavtalstiden. Antalet fastigheter kan komma att förändras genom nyproduktion och/eller försäljning.
Beställaren har för avsikt att avropa arbeten för cirka 6 Mkr/år. Volymen anger inte någon utfästelse eller bedömd kontraktsvolym.
Uppskattad volym för ramavtalet med samtliga förlängningar är 25 Mkr. Takvolym för ramavtalet är 30 Mkr.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen