161345-2017 - ResultatSverige-Kävlinge: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktörer – ramavtal.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar att i samråd med Beställarens ombud och projektledare/förvaltare utreda, sammanställa och leda uppdrag enligt av beställaren ställda anvisningar och krav med upprättande av programhandlingar, projektering, utredningar, projektledning o.dyl.
Denna upphandling avser Konstruktion Bygg.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KKB Fastigheter AB, KKL Fastigheter AB och Kävlinge kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal för konsulter.
Beställaren är ett kommunalt helägt bolag med 2 458 lägenheter, 29 000 m² lokaler och förvaltad lokalyta kommunägda fastigheter 110 000 m².
KKB sköter förvaltningen åt sitt systerbolag KKL som är ägare till kommunens samhällsnyttiga fastigheter. Fastighetsbeståndet består till största delen av verksamhetslokaler i form av skolor, förskolor och service- och omsorgsfastigheter. I beståndet finns även fritidslokaler i form av badanläggningar, sporthallar med mera.