161364-2021 - ÄndringSverige-Arlanda: Detaljhandelstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Koncession av leksaksbutiker
Referensnummer: SDA 2020-00097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55900000 Detaljhandelstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Koncessionshavaren ska bedriva två (2) Leksaksbutiker på Stockholm Arlanda Airport, båda placerade på airside, en i terminal 5 och en i terminal 2.
Verksamheterna ska erbjuda ett brett sortiment av leksaker till barn i olika åldrar och som riktar sig mot både svenska och utländska resenärer med fokus på nordiska produkter.