2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av konsultstöd kopplat till GAINS modellen ( EU, Luftkonventionen, Nationellt arbete)
Beskrivning: Sverige är sedan 2013 ett av två ordförandeländer för FN:s Luftvårdskonventions arbetsgrupp för integrerad beslutsstödsmodellering, TFIAM (Task Force on Integrated Assessment Modelling). I arbetet med beslutstödsmodellering används GAINS (Greenhouse Gas and Air Pollution Interactions and Synergies). GAINS är en sammansatt modell som används i internationellt luftvårdsarbete för att ta fram förhandlingsunderlag i form av bördefördelning mellan länder, utsläpp, kostnader och effekter.
Intern identifierare: NV-06560-23
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandling i DIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90731100 Hantering av luftkvalitet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Anbudsinbjudan