161565-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Arkitektoniska konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
H001 Länsresidenset. Kv. Landshövdingen 16 i Kalmar. Upphandling av Slott-/husarkitekt. (GK). Förvaltningsstöd i kulturhistoriskt värdefulla miljöer.
Referensnummer: Dnr 224-328/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ansökningsinbjudan (steg 1).
Uppdrag som Slotts-/husarkitekt i egenskap av generalkonsult (GK).
Fastighetsförvaltning och arkitekten skall i samverkan arbeta för att nå de mål som byggnadsminnesförklaring, skyddsföreskrifter och vårdprogram syftar till.
Arkitekten skall i rollen som GK föreslå, leda och samordna en konsultgrupp.