161567-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Elektriska hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vitvaror
Referensnummer: 16/102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39710000 Elektriska hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommun med medverkande bolag (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende kommunens löpande behov av köp och installationer av vitvaror.
Upphandlingen omfattar köp av vitvaror i form av både så kallade hushållsmaskiner och även proffsmaskiner. Vitvaror för hushållsbruk är att betrakta som kyl, kyl/frys, frys, tvättmaskin, diskmaskin, hällar, torktumlare, torkskåp, mikrovågsugn m m.
Proffsmaskiner ska vara ämnade för miljöer där produkten används flera gånger per dag inom verksamheten som t.ex. förskolor och äldreboenden.Dessa proffsmaskiner ska erbjudas för produkterna diskmaskin, tvättmaskin, torkskåp och torktumlare.
Utkörning och installation/montering ska kunna tillhandahållas för levererade produkter om beställaren så önskar.
Avtalet gäller ej storköksutrustning eller mindre hushållsmaskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner, 42716200 Torkmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Jönköpings kommun med medverkande bolag (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende kommunens löpande behov av köp och installationer av vitvaror. Upphandlingen omfattar köp av vitvaror i form av både så kallade hushållsmaskiner och även proffsmaskiner.
Omfattning.