Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt Slussen SN77 Erosionsskydd - Östra Mälaren
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom ramen för Stockholms stads ombyggnad av Slussen kommer regleringen av Mälaren att göras om. Avtappningskapaciteteten ökas och därmed vattenhastigheten på vissa platser i Mälaren vilket ger upphov till erosion som behöver åtgärdas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45243200 Anläggningsarbete för vågbrytare, 45243400 Strandkonsolidering, 45243500 Anläggningsarbete för skyddsvallar, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244100 Marina anläggningar, 45246200 Skyddsarbeten för flodstränder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen