161582-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Akuta intensivvårdtransporter med jetflygplan i och utom Sverige.
Referensnummer: K 2022-3099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport - LA20
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset avser genomföra en direktupphandling i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling 19 a kap. 5 § 1 st. 2 p, med hänvisning till 6 kap. 14 § 1 st. 2 p. LOU.
Karolinska har med detta avsikt att ingå avtal med Grafair för att möjliggöra vårdinsatsen ECMO/PETS och för övriga vårduppdrag ex. NHV-uppdrag. Karolinska Universitetssjukhuset avser att införskaffa tjänst för flygtransport av akut sjuka patienter som kräver intensivvård under transporten från sjukhus, både i och utanför Sverige till Karolinska. Leverantören ställer exklusivt två stycken för ändamålet anpassade jetflygplan i varmhangar på Bromma respektive Arlanda flygplats till Karolinskas förfogande, under avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören har de för vårdinsatsen nödvändiga och unika egenskaperna: att de flygplan som ska användas för tjänsten är modifierade för att tillåta intensivvård med bl.a två Lifeportunderreden samt att flygplanen är utrustade med extra breda lastdörrar (88 cm) för att möjliggöra ilastning av bårpatient på ett säkert sätt (ECMO/PETS-patient). Leverantören har stor och mångårig erfarenhet av akuta intensivvårdstransporter med jetflygplan till inom och utom Sverige.
Leverantören har en väl fungerande infrastruktur med redundans i Stockholmsområdet. Redundansen är nödvändig för att säkerställa flygplanen kan landa i närheten av Karolinska oberoende av väder, nedstängning av flygplats etc. Baseringen på Arlanda- och Bromma flygplatser säkerställer att Karolinskas behov av transporttjänst i och utanför Sveriges gränser (för transporter över 80 mil). Denna typ av patienttransporter är tidskritisk och landtransporten från flygplats till Karolinska ska inte överstiga 35 minuter.