161584-2019 - ResultatSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SIS - Tomtobodaskolan, Totalentreprenad i Samverkan
Referensnummer: 19/15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Att återställa Tomtebodaskolan till skola igen efter flera år som kontor. Området är kulturminnesmärkt enligt PBL. Området är grön klassat förutom byggnad 62:16 - Annexet. Ombyggnaden omfattar ca 10.000 kvm. Nybyggnaden omfattar ca 2.100 kvm (Annex)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Att återställa Tomtebodaskolan till skola igen efter flera år som kontor. Området är kulturminnesmärkt enligt PBL. Området är grön klassat förutom byggnad 62:16 - Annexet. Ombyggnaden omfattar ca 10.000 kvm
Nybyggnaden omfattar ca 2.100 kvm (Annex)
Upphandlande organisation
Akademiska Hus är ett av landets största fastighetsbolag. Tillsammans med universitet och högskolor vill vi stärka Sverige som kunskapsnation. Det gör vi genom att bygga, utveckla och förvalta miljöer för utbildning, forskning och innovation. Våra hus finns på orter över hela landet – från Luleå i norr till Malmö i söder. I våra hus studerar, forskar och arbetar runt 300 000 personer varje dag.
Omfattning
Projektet innefattar om- och tillbyggnad av Tomtebodaskolan i Solna stad. Totalt omfattar projektet ca 16 000 kvm
Upphandlingens syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna samverkansavtal med en byggentreprenör, totalentreprenad i samverkan.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs genom förhandlat förfarande i två steg enligt lagen om offentlig upphandling (SFS 2016:1145).
Inlämnande av anbudsansökning
Anbudssökande som vill delta i upphandlingen ska lämna in elektroniskt via www.tendsign.com senast 4.3.2019 23:59. Beställaren har inte möjlighet att pröva en anbudsansökning som inkommer för sent.
Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Anbudsansökningen ska vara på svenska. Enstaka ord, fraser och vedertagna begrepp accepteras på annat språk. Officiella dokument utfärdade av extern part, som till exempel intyg, kan vara skrivna på andra språk. Anbudssökande ska dock ersätta Beställaren för eventuella uppkomna kostnader i samband med översättningen av dessa handlingar.
Ersättning för upprättande av anbudsansökning utbetalas inte.
Uppgifter ska anges i "Bilaga 1 Formulär till anbudsansökning" som är en del av denna inbjudan. Hänvisningar till internet, hemsidor e.d. accepteras ej.
Annonsering samt frågor och svar
Annonsen och bilagor tillhandahålls efter kostnadsfri registrering på www.tendsign.com.
I det fall denna anbudsinbjudan uppfattas innehålla oklarheter för att lämna en fullständig anbudsansökning ser Beställaren det som angeläget att denne omgående kontaktas för klargörande. Frågor under ansökningstiden ställs via frågor- och svarsfunktionen i TendSign senast.
Tider
Följande preliminära tider gäller för upphandling: Sista ansökningsdag: 4.3.2019
Steg 2 i upphandlingen beräknas skickas ut i mitten av mars 2019
Projekteringstart så snart avtal sluts beräknat i maj/juni 2019
Byggproduktion i augusti 2019
Entreprenadform
Totalentreprenad enligt ABT 06.
Ersättningsform för projektering
Enligt i avtal mellan parterna om "totalentreprenad i samverkan" fastställd ersättning för nedlagd tid.
Ersättningsform för entreprenaden
Beställarens avsikt är att ha ersättningsformen löpande räkning med fast prisdel och rörlig del.
Information om projektet
Övrigt
Kontraktspråket ska vara svenska.
Alla möten kommer att ske i Stockholm och ska hållas på svenska. De flesta av dem kräver närvaro på plats. Ersättning för resor till och från/inom Stockholm medges ej.
Tillhörande handlingar
Till den här inbjudan tillhör följande bilagor:
Projektbeskrivning