161630-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Cyklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cyklar, elcyklar och lastcyklar 2018
Referensnummer: 3.3.2-130/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34430000 Cyklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att ge stadens olika verksamheter möjlighet att köpa in cyklar.
Upphandlingen är uppdelat i tre delar:
1) Cyklar
2) Elcyklar
3) Lastcyklar med eldrift
Anbud kan lämnas på en eller flera delar och separata ramavtal för de tre ovanstående delarna kommer att tecknas med den/de leverantörer som har tillräcklig kapacitet och kunskap för att utföra uppdraget i enlighet med upphandlingsunderlagets krav samt erbjuder lägst pris.
Några garantier beträffande volymer kan inte lämnas. Upphandlingen är kommunövergripande ("centralupphandling"), d.v.s. omfattar stadens samtliga nämnder. Utöver nämnderna deltar följande av stadens bolag i upphandlingen:
AB Stokab.
S:t Erik kommunikation AB.
Stockholm Vatten AB,
Stockholm Vatten Avfall AB.
AB Familjebostäder.
Micasa Fastigheter i Stockholm AB.
Skolfastigheter i Stockholm AB.
S:t Erik Försäkrings AB.
S:t Erik Livförsäkring AB.
Stockholms Hamn AB.
Stockholms Parkering AB.
AB Stockholmshem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34422000 Cyklar försedda med hjälpmotor, 34431000 Cyklar utan motor, 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens syfte.
Upphandlingen syftar till att ge stadens olika verksamheter möjlighet att köpa in cyklar, elcyklar och lastcyklar som anställda kan använda i tjänsten. Syftet med detta är att effektivisera resorna i stadens tjänst samtidigt som kostnader och miljöpåverkan minskar och stadens cykelvarumärke ökar.
Cyklar, elcyklar och lastcyklar som ska underlätta förflyttningar i tjänsten kan avropas av förvaltningar centralt men även enheter inom staden såsom till exempel hemtjänst, skolor, fritidshem, förskolor, vård- och omsorgsboenden för äldre och övrig verksamhet i staden.
Upphandlingens volym/omfattning.
Några garantier beträffande volymer kan inte lämnas. Den totala volymen avseende inköp av cyklar är svår att ange, men uppskattningsvis kommer det att köpas cirka 100 cyklar, cirka 50 elcyklar och ca 10 lastcyklar under de första två åren av ramavtalet. Angivna tänkbara volymer utgör ingen utfästelse om viss volym. Service och reparationer ska kunna avropas även för de befintliga cyklar som i dag finns inköpta för att förflytta sig i tjänsten. Avtalets omfattning kan också komma att förändras på grund av att verksamheter inom staden försvinner eller tillkommer.
Upphandlingen är kommunövergripande ("centralupphandling"), d.v.s. omfattar stadens samtliga nämnder. Utöver nämnderna deltar följande av stadens bolag i upphandlingen: