Sn Högdalen, byte av 220/110/30 kV trafo och 110 kV ställverk.
Referensnummer: UH-2016-136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Kontrakt på totalentreprenad inkluderar byte av 3 trelindade krafttransformatorer 220/110/30 kV, 200/125/75 MVA, byte av 110 kV ställverk på stamstation Högdalen i södra delen av Stockholm, med tillhörande styr- och skyddssystem. Beställaren tillhandahåller krafttransformatorer inklusive leverans till platsen. El- och anläggningsarbete samt rasering och omhändertagande av den gamla transformator- och ställverksutrustningen ingår i entreprenaden. All utrustning ska vara installerad och tas i drift Q3-2018. Dessutom sker en ombyggnad av befintligt 220 kV fack på stamstation Beckomberga som ligger i västra delen av Stockholm med tillhörande kontrollutrustning samt erforderliga mark-, grundläggning, byggnads- och elarbeten. Beställaren kommer att tillhandahålla reaktorn inklusive leverans till platsen. Reaktorn ska vara installerad och tas i drift Q2-2018.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111300 Demonteringsarbeten, 31320000 Kraftledningskablar, 65310000 Eldistribution, 45000000 Anläggningsarbete, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45317200 Elinstallation av transformatorer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontrakt på totalentreprenad inkluderar byte av 3 trelindade krafttransformatorer 220/110/30 kV, 200/125/75 MVA, byte av 110 kV ställverk på stamstation Högdalen i södra delen av Stockholm, med tillhörande styr- och skyddssystem. Beställaren tillhandahåller krafttransformatorer inklusive leverans till platsen. El- och anläggningsarbete samt rasering och omhändertagande av den gamla transformator- och ställverksutrustningen ingår i entreprenaden. All utrustning ska vara installerad och tas i drift Q3-2018. Dessutom sker en ombyggnad av befintligt 220 kV fack på stamstation Beckomberga som ligger i västra delen av Stockholm med tillhörande kontrollutrustning samt erforderliga mark-, grundläggning, byggnads- och elarbeten. Beställaren kommer att tillhandahålla reaktorn inklusive leverans till platsen. . Reaktorn ska vara installerad och tas i drift Q2-2018.