161685-2018 - ResultatSverige-Linköping: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TPN - Total parenteral nutrition
Referensnummer: UC-2017-294
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av läkemedel inom området parenteral nutrition.
ATC-koder.
Denna upphandling omfattar förljande ATC-koder:
B05BA10.
BESKRIVNING AV UPPHANDLINGEN.
Region Östergötland inbjuder till anbudsgivning avseende ATC-kod B05BA10.
Upphandlingen omfattar läkemedel som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Region Östergötland och dess vårdentreprenörer.
Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Landstingen inom Regionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient och kliniker.
Helt eller delat anbud.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en eller flera i upphandlingsdokumentets specificerade delar (se produktspecifikation). Varje del/grupp utvärderas och tilldelas var för sig.
Alla positioner/produkter inom en del ska offereras för att delen ska utvärderas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692200 Produkter för parenteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen