161694-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Somatiska vårdboendeplatser (SoL)
Referensnummer: VON/2022:52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar totalt 10+10 platser i vårdboende, dit Karlstads kommun kan anvisa enskild kund, som erhållit beslut av kommunens biståndsbedömare.
Kommunen bär vårdgivaransvaret.
Platserna efterfrågas i två faser:
Fas 1) Initialt vid avtalsstart kvartal 4 år 2022 efterfrågas 10 platser med somatisk inriktning.
Fas 2) Kvartal 3 år 2024  planerassamtliga platser vara belagda.
Kommunen avser blockhyra platserna genom blockhyresavtal (abonnemangsavtal).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 182 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I tjänsten som upphandlingen avser ingår de stöd-, vård-, omsorgs- och serviceinsatser som den enskilde har behov av enligt beställning från biståndsbedömare, samt delegerad och ordinerad hälso- och sjukvård och rehabilitering. I tjänsten ingår dessutom att tillhandahålla ändamålsenliga lokaler, lägenheter, inredning/utrustning, näringsriktig och varierad heldygnskost, samt ansvara för dokumentationen enligt SoL.