161726-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensprodukter
Referensnummer: UH-2018-228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inkontinensprodukter till Sigtuna Kommun.
Uppdraget omfattar leverans av förbrukningsmaterial inom området inkontinensprodukter till verksamheter inom Kommunen.
Volymen för år 2018 uppgick till ca. 900 000 SEK. Volymen är angiven som information och innebär inget volymåtagande för avtalsperioden.
Kommunen avser att tilldela kontrakt till en (1) leverantör.
Avtalstiden är tre (3) år med option på förlängning ett (1) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33141621 Inkontinensset, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33141200 Katetrar, 33700000 Hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymen för år 2018 uppgick till ca. 900 000 kr. Volymen är angiven som information och innebär inget volymåtagande för avtalsperioden.