161827-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samverkansentreprenad Feskekôrka-2021
Referensnummer: 0071-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212350 Byggnader av särskilt historiskt eller arkitektoniskt intresse
II.1.4.
Kort beskrivning
ROT-projekt med grundförstärkning (totalentreprenad i samverkan) av byggnadsminnesförklarade Feskekôrka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45262690 Renovering av byggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen