161832-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borgholm: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad Åkerboskolan
Referensnummer: 21/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar nybyggnad av byggnaderna A, B, C och komplementbyggnad samt ombyggnad av byggnad D för Åkerboskolan i Löttorp. Entreprenaden omfattar även rivning av befintlig byggnad för matsal och storkök, rivning av hus 02 byggnad för teknik innehållande slöjd och hemkunskap, samt rivning av hus 04 byggnad för lågstadie (EKEN). Entreprenaden kommer behöva utföras i tre huvuddelar. I stora drag enligt nedan. Huvuddel 1: Nybyggnad av byggnad B, C inkl. länk mellan byggnad A och B samt komplementbyggnad för reservkraft. Huvuddel 2: Nybyggnad av byggnad A Huvuddel 3: Ombyggnad av byggnad D
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet Entreprenaden omfattar nybyggnad av byggnaderna A, B, C och komplementbyggnad samt ombyggnad av byggnad D för Åkerboskolan i Löttorp. Entreprenaden omfattar även rivning av befintlig byggnad för matsal och storkök, rivning av Hus 02 byggnad för teknik innehållande slöjd och hemkunskap, samt rivning av Hus 04 byggnad för Lågstadie (EKEN). Entreprenaden kommer behöva utföras i tre huvuddelar. I stora drag enligt nedan. Huvuddel 1: Nybyggnad av byggnad B, C inkl. länk mellan byggnad A och B samt komplementbyggnad för reservkraft. Huvuddel 2: Nybyggnad av byggnad A Huvuddel 3: Ombyggnad av byggnad D Huvuddel 1 behöver vara slutbesiktigad och tagen i bruk av nyttjaren innan huvuddel 3 (Ombyggnad av byggnad D) kan påbörjas Huvuddel 2 behöver föregås av rivning av hus 02 Byggnad för teknik, då dessa delvis överlappar varandra. Rivning av HUS 02 Byggnad för teknik får påbörjas först när skolan stänger för sommarlov i juni 2022. Huvuddel 2 behöver vara slutbesiktigad och tagen i bruk av nyttjaren innan rivning av befintlig byggnad för matsal och storkök, samt rivning av HUS 04 skolpaviljong för lågstadie kan påbörjas Se Översiktsritning - A-40-1-0010 för orientering För mer detaljerad information om entreprenaden se AFB.22 AFA.22 Objektets läge Fastighetsbeteckning: Löttorp 3.33 Adress: Löttorpsvägen 14 A, Borgholm, 387 73 Löttorp AFB.13 Entreprenadform Entreprenadformen är totalentreprenad