161878-2017 - ResultatSverige-Malmö: Reparation och renovering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal akut underhåll.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av ramavtal akut underhåll omfattande akuta åtgärder, projektering samt återställande av skada som krävs på grund av skador genom exempelvis brand, storm och inläckage genom klimatskal och grundmur.
Löpande avrop upp till och med 500 000 SEK till entreprenör rangordnad som nr 1. Förnyad konkurrensutsättning inom ramavtalspool för entreprenader överstigande 500 000 SEK. Entreprenader överstigande 5 000 000 SEK kommer att upphandlas genom separat upphandling utanför detta ramavtal.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45453000 Reparation och renovering, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45421000 Snickeriarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45431000 Golv- och plattläggning, 45442100 Målning, 90920000 Sanering av anläggningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.