161968-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kopparberg: Underhåll och reparation av programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn IST Administration
Referensnummer: KS 0064/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Frivillig förhandsinsyn - support och underhåll av webbaserat IT-stöd för förskola & skola med i avtalet specificerade programvaruprodukter och tillhörande drift-, programunderhåll- och konsulttjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support och underhåll av webbaserat IT-stöd för förskola & skola.
IST Administration används som stöd för den föreskrivna dokumentation som görs inom förskola & skola.
IT-stödet är moduluppbyggt med de däri ingående programvaruprodukterna är fullt funktionellt integrerade med varandra och med databashanteraren.
Support- och underhållsåtagandet kommer att innefatta löpande uppdateringar och felrättningar för att uppfylla samtliga krav i verksamheterna.
Support och underhåll av IST Administration kan sammanfattningsvis endast fullgöras av en leverantör på grund av ensamrätt.
Kommunen har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med IST Sverige AB org nr 556265-4755 avseende underhåll och support IST Administration.