161971-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresgästanpassning för ITS i Kunskapens Hus
Referensnummer: UH-2021-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Gazette Camp AB genomför en upphandling för hyresgästanpassning av delar av Kunskapens Hus. Gazette Camp AB är ett privat bolag och omfattas inte av upphandlingsskyldighet enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (”LOU”). Den huvudsakliga finansieringen för anpassningen kommer indirekt att komma från hyresgästen Umeå Universitet, som är en upphandlande myndighet med skyldighet att följa LOU. Balticgruppen AB är delägare i Gazette Camp AB, och förvaltar fastigheten.
I detta projekt ska ca 3900 m2 anpassas för kontor till en ny hyresgäst. I projektet ingår förutom kontorsytor och därtill hörande funktioner även vissa husövergripande åtgärder som till exempel iordningställande av nytt soprum, utbyte av ventilationsaggregat och utbyte av undercentral.
Vissa rivningsarbeten och stambyte kommer att göras i separat entreprenad innan denna entreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen