161972-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Planerat underhåll och entreprenader
Referensnummer: SLU.ua.2021.2.4.4-1071
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
SLU upphandlar ramavtal med flera leverantörer avseende planerat underhåll samt ny-, om- och tillbyggnader där Entreprenören åtar sig att för beställarens räkning utföra entreprenadarbeten efter beställarens behov. Se Administrativa föreskrifter AFB.22 Förteckning över förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211300 Byggnation av bostäder, 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad, 45214610 Byggnation av laboratoriebyggnad, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45442100 Målning, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen