162014-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Genomförande av undersökningar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kritik på teknik SKL 2018
Referensnummer: 18/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311200 Genomförande av undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av enkätundersökningen Kritik på teknik för undersökningsomgångarna som genomförs under 2019 och 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79311100 Utformning av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SKL har genomfört enkätundersökningen Kritik på teknik var tredje år sedan 1992. Undersökningen har genomförts med hjälp av postala enkäter bland kommuninvånare med syfte att ta del av deras syn på hur gator, parker, vatten och avlopp, samt avfallshantering fungerar.
Det senaste åren har det funnits en tendens till minskad svarsfrekvens, varför SKL nu har för avsikt att se över om undersökningsmetoden kan förändras för att öka svarsfrekvensen. Tanken är att undersökningen ska genomföras enligt metoden ”push to web”. Det innebär att ett missivbrev skickas ut till kommuninvånaren där denne uppmanas att besvara undersökningen via webben. En postal enkät skickas först vid en andra påminnelse. Det ska även finnas möjlighet för SKL att använda sig av blandade metoder för delar av undersökningen, för att därigenom öka antalet respondenter.
Upphandlingen av undersökningarna omfattar:
— Urvalsdragning.
— Utformning och utskick av missivbrev med ”push to web”.
— Utformning och upplägg av webbenkät.
— Utformning och utskick av två påminnelser varav den sista är med en postal enkät.
— Utformning och upplägg av en postal enkät för sista påminnelsen.
— Datainsamling av webbenkät och postal enkät.
— Dataregistrering.
— Tabellframställning.
— Konsultation avseende till exempel urvalsdragning.
— Urvalsdragning, utformning, upplägg och utskicka av en nationell enkät (option).