162028-2017 - ResultatSverige-Visby: Speciella näringsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av nutritionsprodukter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Visby.
Nuts-kod SE214 Gotlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Region Gotland avser att upphandla nutritionsprodukter, genom att teckna ramavtal med flera leverantörer för leveranser till lager, Varuförsörjningen. Vilka administrerar och distribuerar successiva uttag, baserat på behoven från patienter och brukare.
Avtalets beräknade startdatum är:
1.5.2017.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15880000 Speciella näringsprodukter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 33692300 Enteral nutrition, 42122411 Nutritionspumpar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.