162104-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter upphandlar Bussdepå Radiomasten
Referensnummer: FAST 2019-00126
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter upphandlar en entreprenad som innefattar två huvuddelar:
- Huvuddel Mark: Utförandeentreprenad
- Huvuddel för Hus: Totalentreprenad
Bussdepå Radiomasten kommer att bli Göteborgs första stora elbussdepå och kommer att rymma ca 100 elektrifierade fordon.
Projektets slutprodukt är en nybyggnad ca 6100 m2. Projektet omfattar även ca 4725 m2 markarbeten för hus, samt 44 300 m2 markarbeten utanför husliv.
Objektet är beläget i Västra Frölunda, Göteborg
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45212230 Byggnation av omklädningsrum, 45213252 Byggnation av verkstäder, 45213314 Byggnation av bussgarage, 45213352 Byggnation av servicedepå, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen