162176-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Rivning av byggnader och schaktning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hattstugan förskola i Bara - Nybyggnad samt rivning av befintlig byggnad, Svedala kommun
Referensnummer: 21/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45110000 Rivning av byggnader och schaktning
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av förskola.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112360 Återställande av mark, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343000 Installation av brandskydd, 45343100 Brandsäkringsarbeten, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45421151 Montering av kompletta kök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser nybyggnation av förskola Bruttoarea (BTA) ca 3 000 kvm Markplanerad area ca 10 000 kvm Uppgifter är endast orienterande, utgör ej underlag för anbud. Bara i Svedala kommun växer. En ökad befolkningsmängd har gett upphov till att fler förskoleplatser behövs. En befintlig förskola för 70 barn ligger på fastigheten men den är i behov av stor renovering samtidigt som fastigheten ger möjlighet till en förskola för 160 barn. Därför har beslut fattats om att riva den befintliga förskolan och uppföra en ny. Hattstugans förskola ligger på Henriette Coyets gata i Bara. På fastigheten ligger också Baraskolan, en lågstadieskola med en kapacitet för 400 barn. I projektet ingår att tillskapa en matsal för dessa barn samt ett gemensamt tillagningskök för förskola och skola. Hela nybyggnaden är på ca 3 000 m2 BTA. Utemiljön ändras också i projektet.