162209-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Dialysapparater
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemodialys
Referensnummer: K 2022-10893
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33181000 Dialysapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för gemensam upphandling av funktionsavtal gällande hemodialys för Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus AB.
Avtalen omfattar utrustning, förbrukningsartiklar, tillbehör, utbildningar och transport av förbrukningsmaterial och läkemedel.
Karolinska Universitetssjukhuset och Danderyds sjukhus AB söker genom upphandling de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.
Upphandlingen består av två delar, 1) Institutionshemodialys 2) Hem- och Självhemodialys.
Anbudsgivare kan välja att offerera på en eller båda delarna