162214-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptertjänst SLL1142 2015.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: `Flygtransport av passagerare och gods, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av Ambulanshelikoptertjänst.
Förfrågningsunderlag hämtas från www.upphandling.sll.se
Anbud lämnas via www.upphandling.sll.se
Inga uppgifter eller anbud ska lämnas på e-Avrop.com
Sista dag för att ställa frågor är tio (10) arbetsdagar före anbudstidens utgång.
Därefter kan SLL inte garantera att frågorna besvaras.
Ytterligare upplysningar kan erhållas från:
Stockholms läns landsting, Monica Prabhakar, e-post: monica.prabhakar@sll.se
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60400000 Flygtransport, 34711500 Helikoptrar, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85143000 Ambulanstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 437 000 000 SEK
Inkl. moms. Procentsats för moms (%) 25