162225-2017 - ResultatSverige-Karlstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd MSB kommunikationsplattform.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Konsultstöd för kommunikationsplattform. Plattformen är driftsatt i en miljö i MSB:s nätverk, vilket administreras av MSB:s IT-enhet.
De kopplingar som finns berör i första hand rutiner för säkerhetskopiering, loggning och behörighetskontroll. Plattformen använder sig av så kallad automatisk serverkonfiguration applikation för installering och konfigurering av miljöer samt automatiserad installation av
applikationer. MSB har 2 instanser av denna plattform, en för drift och en för test och verifiering av mjukvarumoduler innan installation i driftmiljön.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212510 Programvaruutvecklingstjänster för kommunikation, 72222300 IT-tjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.