162259-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Affärsresetjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grupp-, konferens- och resetjänster
Referensnummer: 2017-0026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79997000 Affärsresetjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att erhålla en ändamålsenlig, miljövänlig och kostnadseffektiv hantering av koncernens grupp-, konferens- och tjänsteresor. En sammanhållen hantering via resebyrå/reseportal skapar även möjlighet till förbättrad statistik och kostnadseffektiv styrning av koncernens resande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63510000 Resebyråtjänster och liknande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen