162282-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Ny pumpstation Fjäk2+
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNy pumpstation Fjäk2+
BeskrivningEntreprenaden omfattar arbeten inom inom High Coast Innovation Park (Domsjö industriområde) och Övik Energis industriområde att uppföra ny pumpstation för fjärrkyla vid strandlinjen med tillhörande intagsledning samt nya distributionsledningar till ny e-metanolfabrik, kallad FlagshipONE i anslutning till befintligt kraftvärmeverk, kallad Hörneborgsverket.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96430:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader